Pokud potřebujete zachytit umělecké dílo kvůli jeho digitální archivaci nebo vytvoření co nejpřesnější kopie, asi si kladete otázky:
V zásadě se vám nabízí dvě možnosti – obraz vyfotit, nebo naskenovat.
Pokud se rozhodnete umělecké dílo nafotit. Je vám asi jasné, že to nebude tak snadné, jako udělat si hezkou fotku na instagram. Focení musí být v rukou zdatného fotografa.
Základem je především perfektní nasvícení díla, které chcete digitalizovat. Mělo by být nasvětleno homogenně, světelným zdrojem vysoké kvality. Světlo by mělo mít tu správnou „měkkost“. A v neposlední řadě musí být nakonfigurované tak, aby byla zachovaná plasticita a struktura povrchu díla.
Také se při něm nevyhnete úpravám, které budou mít za cíl co nejpřesnější barevnou shodu s originálem. Toho se týká třeba využití kalibračních nástrojů X-Rite.
U větších formátů se často využívá metoda focení na víc snímků a jejich skládání dohromady. Pokud byste totiž chtěli vyfotit například obraz s výškou 1,5 m, tak i s moderním „středoformátovým“ fotoaparátem se 100Mpx čipem dosáhnete u jednoho snímku rozlišení asi 170 PPI (pixels per inch), což je pro kvalitní tištěnou reprodukci málo.
Budete tedy potřebovat profesionála, který focení opravdu rozumí. A kvalitní výsledek stejně nebude stoprocentně zaručený. Zvláště v případě velkých děl.
I skenování má pochopitelně svá úskalí a nemůžete jednoduše sáhnout po ledajakém skeneru. Všechny skenery určené k digitalizaci uměleckých děl využívají dražší CCD/CMOS technologie, které se skládají ze soustavy světel s difuzory, objektivu, (zrcadel) a snímače.
To, že je skener bezkontaktní, znamená, že se snímaná plocha uměleckého díla přímo nedotýká žádné součástí skeneru, aby nedošlo k jejímu poškození.
Protože se v posledních letech se technologie bezkontaktního skenování zlepšila a zlevnila, stala se vcelku populárním řešením, zvláště pro muzea a jiné instituce, kde toto skenování probíhá často.
Hlavní výhody:
Bezkontaktní skener, který dodáváme na český a slovenský trh, je například WideTEK 36Art. Už jsme ho implementovali do muzeí (Muzeum umění v Olomouci), galerií (GASK, Jihočeská Alšova galerie…) nebo aukčních domů. Kontaktujte nás a my vám o něm řekneme více.